Szybka parabola,wolny o ugięciu szczytowym?

Forum "Fishing Center" jest przeznaczone wyłącznie dla pasjonatów, miłośników i użytkowników ręcznie montowanych, najwyższej światowej klasy wędzisk. Służy do dyskusji, porównań, wymiany doświadczeń i informacji na temat użytkowania, zastosowania, montażu, wyboru i zakupu "klasowych" wędzisk.
Zapraszam do uczestnictwa zarówno posiadaczy tych wędzisk, jak i wędkarzy, którzy chcą je zakupić i użytkować. Jeżeli chcesz się dowiedzieć wszystkiego o blankach, konstrukcjach, komponentach, sposobach i technice montażu, zastosowaniu i najwyższych walorach użytkowych tych wędzisk - to forum jest właśnie dla Ciebie!
Zachęcam do dyskusji.

Moderator: Ireneusz Matuszewski

Szybka parabola,wolny o ugięciu szczytowym?

Postautor: DANIEL DZIDO dodano: wt gru 12, 2006 00:14

Czy istnieją takie blanki, a jeśli tak to do jakiej metody są stosowane?
DANIEL DZIDO
 
Posty: 6
Rejestracja: czw lis 02, 2006 21:14
Lokalizacja: Wlodawa

Postautor: Ireneusz Matuszewski dodano: wt gru 12, 2006 17:40

Witam,
Proszę o sprecyzowanie pytania.
Pozdrawiam,
Ireneusz Matuszewski
Ireneusz Matuszewski
Site Admin
 
Posty: 1538
Rejestracja: śr mar 16, 2005 14:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: DANIEL DZIDO dodano: wt gru 12, 2006 19:48

Precyzuje pytanie:Czy w ofercie wędzisk istnieją kije które można określi jako "szybkie paraboliki" i kije"wolne o ugięciu szczytowym".Panuje opinia że parabolik musi byc wolny ,a kij o ugięciu szczytowym jest kijem szybkim. W jakiej metodzie polowu najlepiej by się sprawdził szybki parabolik(spinning,jerking,trolling,itp)?
DANIEL DZIDO
 
Posty: 6
Rejestracja: czw lis 02, 2006 21:14
Lokalizacja: Wlodawa

Postautor: Ireneusz Matuszewski dodano: śr gru 13, 2006 18:28

Witam,
Istnieją szybkie parabole, choć to wędki niechętnie kupowane w Polsce, a szkoda. 90% wędkarzy pytających o wędki w sklepach szuka wędzisk o akcji szczytowej. Jest to oczywiste nieporozumienie ale cóż, jakie potrzeby - taka oferta. Parabola wybacza błędy popełnione przez wędkarza, jest wędką bezpieczną, "pompuje" rybę pozwalając na szybki hol, co ma duże znaczenie, gdy ryba wraca z powrotem do wody. Szybkie parabole to zazwyczaj konstrukcje z wyskoich grafitów.
Kij o ugięciu szczytowym jest zazwyczaj kijem szybkim, jednak są produkowane wędki o specjalnej konstrukcji z wolną szczytówką np. kilka modeli Shakespeare. Służą głównie do połowu na martwą rybę.
Pozdrawiam,
Ireneusz Matuszewski
Ireneusz Matuszewski
Site Admin
 
Posty: 1538
Rejestracja: śr mar 16, 2005 14:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: DANIEL DZIDO dodano: śr gru 13, 2006 22:24

Dziękuje za odpowiedz.Utwierdził pan moje przekonania na temat systematyki akcji i ugięcia blanków.Lubie łowic trollingując z plecionką przy urzyciu wędzisk parabolicznych które właśnie lepiej współpracują z tą nierozciągliwo linką.Ostatnio moje upodobanie zostało podważone przez zwolenników ekstrafastów dla których parabola to wędzisko zachowujące się wyłącznie jak wierzbowa witka.Jaki jest orientacyjny koszt "szybkiej poraboli" 7stopowej do 2uncji w wersji nisko budżetowej? Pozdrawiam.
DANIEL DZIDO
 
Posty: 6
Rejestracja: czw lis 02, 2006 21:14
Lokalizacja: Wlodawa

Postautor: petrus3 dodano: śr gru 13, 2006 23:22

A ja czegoś tu nie rozumiem i proszę Irka o wytłumaczenie.

Przez całe lata akcja wędzisk dzieliła sie na trzy podstawowe grupy A, B i C. To taki klasyczny układ obowiązujący do dzisiaj. Te grupy podzielone zostały dalej na podgrupy A1, A2 itd, z czego blanki z grupy A1 są najszybszymi kijkami wręcz o szpilowatej akcji, gdzie tylko część szczytówki poddaje się ugięciu przy zalecanym cw. Oczywiście przy zdecydowanym zwiększaniu obciążenia blank ugina się dalej, aż po sam dolnik i tu tez jest pewna skala, jedne dolniki są sztywniejsze, inne mniej.

Wędziska paraboliczne zawsze opisywane są jako kije wolne o akcji C1-C3, gdzie już przy niewielkim obciążeniu blank pracuje prawie w całości. Popularne terminy używane to kluska, witka, sprężyna itd.

Jakoś nigdy nie słyszałem o kijach parabolicznych, czyli z natury wolnych, które to byłyby zarazem szybkie. Według mnie jedno przeczy drugiemu.
To samo jest z kijem o akcji szczytowe, który jest zarazem kijem wolnym. Nigdy nie widziałem opisu takich kijków na stronach producentów blanków lub stronach sklepów specjalizujących się w ich sprzedaży, a ofertę większości z nich znam. W amerykańskiej literaturze dla rod-builders też słowa nie ma o takich wynalazkach, a sporo czytałem.

Bardzo proszę o krótkie i jednoznaczne wytłumaczenie tego zagadnienia w paru słowach. Łowię od wielu lat tylko i wyłącznie na kije zrobione w FC i jako pasjonat tematu jestem zaskoczony istnieniem takich blanków.

Dziękuję i pozdrawiam.

Marek Petrus
petrus3
 
Posty: 21
Rejestracja: pt kwie 15, 2005 17:25
Lokalizacja: warszawa

Postautor: friko dodano: czw gru 14, 2006 15:05

Bardzo ciekawa dyskusja i jeśli można to chciałbym się przyłączyć i zaproponować "swój" punkt widzenia. Oczywiście nie mam na myśli tego co sam wymysliłem tylko pewnien stan "teorii" jaki ułożył mi się w głowie po lekturze różnych teoretycznych opracowań na zbliżone tematy (jeśli ułożył mi się błędnie, Irek z pewnością bezlitośnie to obnaży :oops: a ja dzięki temu wyjdę z błędu i czegość się nauczę :wink: )

Zatem prosząc o wybaczenie dla mojej pojęciowo-teoretycznej nadgorliwości, wydaje mi się, iż trzeba odróżnić dwa pojęcia, akcję blanku i jego ugięcie. Odróżnienie to jest o tyle utrudnione, że producenci blanków zazwyczaj ugięcie blanku określają pojęciem "akcji" (extra-fast, fast, moderate-fast, moderate, slow) natomiast akcji blanku jako takiej... nie podają

Jeżeli chodzi o pojęcie ugiecia (czy też "akcji" jak to określają producenci), to odnosi się to do fragmentu blanku który wygina się pod "normalnym" obciążeniem / charakteru ugięcia blanku. Oczywiscie, przy odpowiedni duzych obciązeniach wiekszosc blankow wygnie sie do rekojesci (albo połamie) ale "normalne" wygięcie blanku zazwyczaj zakreśla pewną krzywiznę. I tak jeśli krzywizna jest przesunięta w kierunku szczytówki, blank ma "akcję" oznaczoną jako "extra-fast" lub "fast", jesli krzywizna zas jest rozłozona bardziej rownomiernie, przesunieta w kierunku środka blanku to wowczas blank taki opisywany jest jako "moderate", "regular", "slow" itp

Pojęcie akcji w dosłownym tego słowa znaczeniu, w zasadzie chyba nie podawane przez producentow, odnosi sie do czegos innego niz krzywizna ugiecia pod obciazeniem statycznym. Akcja jako taka odnosi sie raczej do dynamiki blanku, do szybkości z jaka blank oddaje zmagazynowana w nim podczas odkształcenia energię, względnie do szybkości z jaką odkształcony blank wraca do stanu pierwotnego (prostuje się, wygasza)


Oczywiscie wiekszosc blanków o ugieciu szczytowym ma akcję szybką, bo i odkształcenie blanku jest dosyć płytkie zatem powrót do stanu pierwotnego ułatwiony.
Teoretycznie mozna sobie wobrazic blank o ugieciu szczytowym, ale ze szczytówką wykonaną z jakiegoś cięzkiego i miękkiego materiału, np. szkła, i wtedy może mielibyśmy odwrotną sytuację, blank o ugięciu szczytowym i wolnej akcji (nie wiem czy to miał na myśli Irek pisząc o blankach do martwej ryby).

Idąc w drugą stronę, duża część blanków o charakterze ugięcia przesuniętym ku środkowi, powiedzmy parabolicznych, rzeczywiscie akcję będzie miała wolniejszą od blanków o ugięciu szczytowym. Myślę zresztą że ugiecie paraboliczne tradycyjnie kojarzone jest z blankami z włókna szklanego, które z natury są materiałem o wolniejszej akcji niż kompozyt z włókna węglowego.
Ale, jak zauważył Irek, postęp technologiczny poszedł naprzód od czasu blanków z włókna szklanego, i obecnie można zaprojektować blank z kompozytu węglowego, który charakterem/krzywizną ugięcia będzie przypominał szklaka, ale właściwości dynamiczne, akcję będzie miał charakterystyczne dla blanków z kompozytu z włókien węglowych.

Jeśli miałbym wskazać przykład praktyczny, może nie dokładnie przystający do opisywanej sytuacji ale zbliżony do niej, wskazałbym na swoją lekką wędkę castingową wykonaną na jednoczęściowym blanku Batsona IP842. Blank ten został zmodyfikowany w ten sposób, iż został skrócony/ucięty o 10cm z dołu i o 3cm z góry. Być może ten zabieg spowodował, iż charakter ugięcia tego blanku jest ogólnie rzecz biorąc środkowy i równomierny. Natomiast blank, który jest relatywnie krótki (200,5cm) pozostał szybki w sensie akcji, tzn. po wyrzucie szybko wygasza się.
Tak jak zaznaczyłem, na pewno podany przykład nie jest idealny, i mówiąc szczerze wydaje mi się, że trudno może być wskazać konkretne modele blanków o charakterze ugięcia parabolicznym/regularnym a przy tym szybkiej akcji. Może wśród blanków łososiowych coś by się znalazło?

Sporo w takiej "konstrukcji myślowej" filozofowania moim zdaniem. Ale, przynajmniej teoretycznie, można sobie takie blanki wyobrazić, tak mi się wydaje.

Pozdrawiam
friko
 
Posty: 6
Rejestracja: pn paź 09, 2006 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: petrus3 dodano: czw gru 14, 2006 16:19

Patrzę na swoje blanki Batsona i jakoś nie mogę sobie wyobrazić szybkiego kija parabolicznego, jeśli o akcji mówimy.

Rozważając pojęcie ugięcia blanku można dojść do wniosku, że pod dużym obciążeniem każdy blank jest paraboliczny. Jakbym się powiesił na swoich Batsonach HS1021-1023-1025 to też dostaną ugięcia parabolicznego lub kołowego, ale pod żadnym warunkiem nie można tych blanków określić mianem kijów o akcji parabolicznej, czyli z natury wolnej, ponieważ są to hotshoty wybitnie szybkie o akcji X-Fast.

Z drugiej strony mam finezyjny kijek Batsona IST1081, który to jest według mnie blankiem o akcji parabolicznej lub bardzo do niej zbliżonej, co prawda jest określony jako Medium-Fast, ale z własnego doświadczenia widzę, że ten UL gnie się do samego korka i to juz pod niezbyt dużym obciążeniem, taką właśnie wędkę nazwałbym parabolikiem, w sensie akcji oczywiście.

Nie wiem, może mylę pojęcia, ale jeśli mówimy o akcji blanku, to dla mnie wędzisko paraboliczne od zawsze jest wędziskiem wolnym o akcji z grupy C1-C3.

Jeśli natomiast rozmawiamy o ugięciu blanku to śmiem twierdzić, że ugięcie paraboliczne występuje pod dużym obciążeniem w większości blanków produkowanych obecnie na świecie. Oczywiście mam na myśli blanki spinningowe. Blanki muchowe to zupełnie inna para kaloszy, jeśli chodzi o konstrukcję.

Mam nadzieję, że nie zamęczymy Irka tym tematem.

Pozd.
petrus3
 
Posty: 21
Rejestracja: pt kwie 15, 2005 17:25
Lokalizacja: warszawa

Postautor: friko dodano: czw gru 14, 2006 17:58

Tytułem uzupełnienia mojej wypowiedzi, chciałbym zwrócić uwagę na fakt iż przymiotnik "szybki" w odniesieniu do akcji blanku może mieć bardzo względny charakter.

Szybkość akcji zależy od wielu czynników, m.in. od długości, mocy, sztywności i materiału z jakiego wykonany jest blank.

Ten sam blank o parabolicznym/regularnym charakterze ugięcia względem jednych blanków będzie "szybki" a względem innych "wolny".

Jakże niepopularny relatywizm :wink:
friko
 
Posty: 6
Rejestracja: pn paź 09, 2006 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: DANIEL DZIDO dodano: czw gru 14, 2006 19:51

Witam.Ja mam w głowie poukładane tak i jeżeli się myle to proszę o sprostowanie kompetentnej osoby.
UGIĘCIE określamy obserwując zachowanie uzbrojonego blanku z przewleczoną linką przez przelotki.Stopniowo obciązamy kij określając jego pierwszy charakterystyczny kształt,który pozwoli nazwac rodzaj jego ugięcia.Cięzar którego będziemy musimy użyc będzie rózny w zalezności od mocy kija.
Jeżeli blank stopniowo ugnie się na około 1/3 długości a dalsza częsc będzie prawie prosta mamy UGIĘCIE SZCZYTOWE.
Jeżeli od początku obciążania blank ugnie się na około 3/4 długości mamy UGIĘCIE PARABOLICZNE.
SZYBKOŚCIĄ okresliłbym czas po jakim wygasza on drgania oraz ilośc energi którą oddaje po wyrzucie przynęty.
Według mnie określenie AKCJA SZCZYTOWA lub AKCJA PARABOLICZNA jest błędne.Akcja może byc szybka lub wolna zaś ugięcie
mamy szczytowe lub paraboliczne.
DANIEL DZIDO
 
Posty: 6
Rejestracja: czw lis 02, 2006 21:14
Lokalizacja: Wlodawa

Postautor: Ireneusz Matuszewski dodano: czw gru 14, 2006 20:03

Witam,
@friko, @petrus3 myślę, że obydwaj macie rację. Chcę jeszcze dodać kilka uwag praktycznych. Akcję A,B i C określały kiedyś wędki takich firm jak DAM czy Silstar. Nigdy żadna klasowa firma nie określała swoich blanków w taki sposób. Temat akcji i ugięcia wędziska doskonale przedstawił jakiś czas temu Marek Kochański na łamach WCWI. Warto te art. przeczytać. Ja określam akcję wędki praktycznie, tzn zdecydowanym machnięciem wędki bez obciążenia w płaszczyźnie pionowej.
@petrus3, aby zobrazować akcję szczytową wolną i szybką weż do ręki swojego HS1021 i Shakespeare Ugly Stick ze szklaną, przeźroczystą szczytówką. Twój HS wróci po wymachu natychmiast na swoje miejsce i się zatrzyma. Ugly wróci znacznie wolniej i to właśnie miałem na myśli. Odnośnie wolnej i szybkiej paraboli porównaj swojego IST1081 z bliżniaczymi blankami SH1081-2 i XST1081F. Twój jest z RX7 a SH z RX6, natomiast XST z RX8. Najwolniej wraca SH, nieporównywalnie szybszy jest XST.
Pozdrawiam,
Ireneusz Matuszewski
Ireneusz Matuszewski
Site Admin
 
Posty: 1538
Rejestracja: śr mar 16, 2005 14:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: DANIEL DZIDO dodano: czw gru 14, 2006 21:21

Z podsumowania wyszło że mamy takie kje tylko nie ma ich w katalogach producentów?
DANIEL DZIDO
 
Posty: 6
Rejestracja: czw lis 02, 2006 21:14
Lokalizacja: Wlodawa

Postautor: petrus3 dodano: pt gru 15, 2006 15:40

Blank może mieć ugięcie paraboliczne i szybką akcję.......tak jak pisałem wiekszość blanków właśnie taka jest.
Natomiast nie istnieje blank o akcji parabolicznej(czyli wolnej), który jest zarazem określany jako szybki.

pozd.
petrus3
 
Posty: 21
Rejestracja: pt kwie 15, 2005 17:25
Lokalizacja: warszawa

Postautor: DANIEL DZIDO dodano: pt gru 15, 2006 20:22

petrus3 pisze:Blank może mieć ugięcie paraboliczne i szybką akcję.......tak jak pisałem wiekszość blanków właśnie taka jest.
Natomiast nie istnieje blank o akcji parabolicznej(czyli wolnej), który jest zarazem określany jako szybki.

pozd.


Odpowiedz Petrusa 3 jest bardzo zagatkowa?Nigdy nie twierdziłem że blank może miec akcje paraboliczną może miec ugięcie paraboliczne ale z pierwszej częsci wypowiedzi wynika że nasz parabolik może byc szybki?
DANIEL DZIDO
 
Posty: 6
Rejestracja: czw lis 02, 2006 21:14
Lokalizacja: Wlodawa


Wróć do Wędkarstwo - Klasowe wędziska

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron