North Fork Composites

« Powrót

North Fork Composites

Od 1 stycznia 2015r. firma North ForkComposites (Gary Loomis) zawarła spółkę z firmą Batson Enterprises na wyłączność w sprzedaży blanków w sieci dystrybucyjnej Batson Enterprises. Jednocześnie Fishing Center staje się generalnym, wyłącznym przedstawicielem NFC na Polskę. W związku z tym chciałbym przybliżyć przyszłym posiadaczom wędzisk zbudowanych na blankach NFC działalność i ideologię tej firmy.

North Fork Composites to kolejna generacja blanków słynnego Gary Loomisa.

Jakość i mistrzostwo to jest to, z czego znany jest Gary. Myślenie o przyszłości to fundament na którym opiera się działalność NFC. Dzięki niemu firma jest jedną z wiodących firm wytwarzających blanki „Made in USA”. W ofercie znajdują się blanki wysokomodułowe (HM), średniomodułowe (IM) oraz ze standardowego grafitu (SM). NFC dąży do innowacyjnych zmian w każdym z produkowanych blanków. Firma powstała jako producent rur z włókna węglowego dla przemysłu wyrobów sportowych (blanków, kijów golfowych, strzał, rękojeści do wioseł) i pozostaje pionierem w dziedzinie technologii i technik produkcji. NFC to niemal 80 lat doświadczenia w produkcji wyrobów kompozytowych. Równowaga pomiędzy osiągami, trwałością i wagą jest niezmiernie istotna przy projektowaniu blanków. Te decydujące czynniki sukcesu spowodowały, że NFC stała się wiarygodnym partnerem w dziedzinie wyrobów kompozytowych i dlatego są one używane przez duże firmy takie jak Boeing, Google i Amerykańskie wojsko.

Przegląd technologii

W ciągu ostatnich 40 lat NFC wyznawała jedną zasadę: „Waga ogranicza parametry”. Od początku istnienia firmy wprowadzono przy wytwarzaniu blanków formułę i technologię GENERATION 2 (GEN2). Urządzenia do produkcji zostały zaprojektowane przez Gary Loomisa, co umożliwia produkcję blanków powyżej standardów przemysłowych! W połączeniu z nową technologią grafitową GEN 2 wytwarzane są produkty poszukiwane przez najlepszych wędkarzy, sektor techniczny i sektor wojskowy na całym świecie. Przez wiele lat oceniano blanki i wędziska wyłącznie w oparciu o współczynnik modułowy, a Gary Loomis jest częściowo za to odpowiedzialny. To on pierwszy produkował wysokomodułowe konstrukcje, będąc pionierem światowego rynku w tej dziedzinie. Konkurencja próbowała odpowiedzieć na te rozwiązania własnymi wersjami wysokomodułowych blanków, często nieudolnie. Jednak wskaźnik modułu to tylko jedna część zagadnienia. Zawartość żywicy, rodzaj stosowanych systemów żywic, konstrukcja i rodzaje włókna węglowego wpływają na sprężystość, wagę i pozostałe parametry blanku. NFC wybiera najlepsze materiały do wytwarzania blanków i z dumą oferuje wysoko, średnio modułowe i standardowe blanki. Filozofia produkcji skupia się na materiałach GEN 2, oprzyrządowaniu GEN 2 oraz wzornictwie GEN 2.Wszystkie są od siebie współzależne i mają na celu uzyskanie blanku o najwyższych parametrach w swojej klasie.

NFC oraz Batson Enterprises kontynuują tradycję

Spółka zawarta między zespołami i jednocześnie rodzinami Batsona i Loomisa jest ważna z wielu powodów. Obie firmy dokonały rewolucyjnego zwrotu w branży wędkarskiej. Długotrwałe więzy rodzinne umożliwiły obu firmom odniesienie ogromnego sukcesu w USA i na całym świecie. NFC i Batson Enterprises ze swoją wielką znajomością wędkarstwa dążą do jego rozwoju, ciągłego podnoszenia poziomu i sztuki składania wędzisk. Wspólną cechą obu firm jest wyznawanie tych samych, podstawowych zasad prowadzenia interesów polegających na prawości, uczciwości oraz filozofii obopólnych korzyści. Spółka jest strategicznym sukcesem dla obu firm. Dostępność produktów umożliwi punktualne dostarczanie blanków końcowemu odbiorcy, co jest dużą korzyścią dla wszystkich, którzy montują wędziska. To partnerstwo to ukoronowanie wieloletniej przyjaźni pomiędzy Gary Loomisem a Bobem Batsonem (1947-2003). Ich znajomość została zawarta w połowie lat 90-tych, kiedy Bob Batson i Gary Loomis działali we wcześniejszych projektach. Gary wysyłał Bobowi blanki do testowania, zaś Bob Garemu komponenty. Do dzisiejszego dnia Batson Enterprises posiada w swojej kolekcji prototypowe, eksperymentalne wędki od Loomisa. Gary i Bob byli związani ze sobą nie tylko zawodowo, ale również na gruncie towarzyskim. Ich ogromna wiedza techniczna wzbogaciła się o najwyższy szacunek, jakim się darzyli. Dlatego też zarówno North Fork Composites jak i Batson Enterprises zaoferowały wspólnie wspaniałe wyroby dla wędkarzy.

„Zespół firmy Batson jest przekonany, że ponowne partnerstwo obu firm było nieuniknione. To bardzo dobra wiadomość dla setek tysięcy wędkarzy, których będzie to dotyczyć. To wielki zaszczyt i wyróżnienie, których nie bagatelizuję. Zrobimy wszystko, aby to przedsięwzięcie było sukcesem”- Bill Batson, Dyrektor Generalny Batson Enterprises.

Ręcznie robione w USA

„Zawsze mówiłem, że nie jestem najlepszym wędkarzem na świecie, ale na tyle dobrym, by wędkować z najlepszymi i zaprojektować blank, który pomoże im w złowieniu większej ilości ryb. Gdy projektuję blank wsłuchuję się w potrzeby wędkarza. Po zebraniu informacji decydującym momentem jest postawienie jednego prostego pytania: co tak naprawdę chcesz aby ten blank zrobił? Czy wędzisko na tym blanku będzie używane do siłowego wyciągania z dużej głębokości tuńczyka, czy też łowisz na wodach powierzchniowych ryby wyskakujące z wody takie jak dorada lub tarpon? Kiedy znam już odpowiedź na te pytania, mam już początkowy projekt blanku. Przemysł zadużył się w graficie wysokomodułowym, skupiając się głównie na jego wyższych wartościach. W niektórych przypadkach to dobrze, jednak tak długo, jak projekt i produkcja takiego blanku współgrają ze sobą. W większości przypadków czułem, że doskonały materiał musi współgrać z projektem i parametrami konkretnego blanku oraz sposobem, w jakim będzie się wędkować. Projekt każdego blanku oraz jego przyszłe zastosowanie determinują materiał blanku. Czy będzie to mieszanka wysokomodułowych materiałów czy też jeden materiał, parametry są sprawą najważniejszą”. - Gary Loomis.

GENERATION 2

GEN2 to rozwinięte przez Gary Loomisa najnowsze i najlepsze materiały i urządzenia. Proces wytwarzania został starannie unowocześniony, aby sprostać dzisiejszym, bardzo wysokim wymaganiom. Projekt każdego blanku został zmodernizowany, aby dać wędkarzowi produkt najwyższej jakości i trwałości. Wszystkie maszyny i urządzenia do produkcji blanków zaprojektował osobiście Gary Loomis.

Sprzęt, wytwarzanie i proces produkcji

NFC rozumie, że prawnie zastrzeżony proces produkcyjny jest kluczem do sukcesu. Rolowanie pod wysokim ciśnieniem (HighPressure S-Rolling) i nawijanie folii jest sprawą kluczową.

Dzięki nowoczesnemu procesowi maszynowo wyciska się całe powietrze z blanku tak, aby osiągnąć blank najwyższej jakości. Maty używane wyłącznie do blanków HM GEN2 to rozwiązanie nie tylko zwiększające czułość, ale też zmniejszające wagę. Przez dodanie włókna węglowego zamiast włókna szklanego zwiększa się czułość, przysparzając końcowej, odpowiedniej akcji. Przy takich blankach wyczuje się nawet najdelikatniejsze branie ryby. Kluczową sprawą jest projektowanie warstw materiałów oraz ich pozycjonowanie. Prawnie zastrzeżona i odświeżona przez Loomisa technologia powoduje, że jego blanki są wyjątkowe.

Wysokomodułowy materiał HM-GEN2 to jeden z najlżejszych i najczulszych materiałów dostępnych dziś na rynku. To prawnie zastrzeżona mieszanka włókna węglowego Toray stosowanego w przemyśle lotniczym. Technologia polega na skomplikowanych układach (do 15 części w jednym wzorze) stworzonych po to, aby uzyskać wyjątkowo czuły i lekki blank. Waga to wróg parametrów, zaś ten materiał ma na celu uzyskanie paramertów unikalnych, najwyższych.

Średniomodułowy materiał IM-GEN2 jest często określany przez innych wytwórców jako „wysokomodułowy”. To bardzo trwałe i czułe włókno węglowe Toray łączy elastyczność materiału standardowego i czułość wysokomodułowego, stając się jednym z najlepszych rozwiązań. Włókno Toray zostaje połączone z prawnie zastrzeżoną żywicą o unikalnych cechach.

Standardowy materiał SM-GEN2 przewyższa wymogi standardowe i jest lokalnie pozyskiwany w Waszyngtonie. Duże firmy lotnicze używają podobnych materiałów i dzięki temu NFC ma ogromną przewagę jeśli chodzi o znajomość technologii preimpregnowanego włókna Toray w lotnictwie. Ten materiał został stworzony, aby działać w najtrudniejszych warunkach. SM GEN2 to doskonała równowaga pomiędzy mocą a akcją blanku.

Materiały GEN2 umożliwiają uzyskanie doskonałych blanków. Wszystkie rodzaje materiałów zostały starannie unowocześnione. Jest sprawą nadrzędną, aby wszystkie materiały przeszły kolejno przez ręce całego doświadczonego zespołu. To fachowe podejście sprawdziło się, dając przez lata tysiące wyprodukowanych, kapitalnych blanków. Materiały przechowywane są w środowisku o kontrolowanych parametrach, aby nie zmieniły swoich właściwości. Użytkownicy produktów finalnych mogą być spokojni, że dostają to, co jest najlepsze.

Testowanie

Proces testowania jest niezmiernie istotny. Rozpoczyna się wraz z każdą dostawą surowca. Stała jakość surowców (preimpregnatów) jest tak ważna, że każda wysyłka materiałów zostaje poddana surowym testom i musi spełniać określone standardy. Ten wymóg jest niezmieniony od ponad 40 lat.

NFC postawił poprzeczkę jakości bardzo wysoko. Proces testowania blanków przewiduje łamanie pewnego procenta blanków z każdej serii i zapisywanie wyników. Wynik testu łamania określa, czy preimpregnat spełnia wymogi, czy też nie. Dane gromadzone latami pozwalają na uaktualnianie i porównywanie standardów łamania. Przechowywanie tych danych w katalogach materiałowych wraz z wycinkiem materiału z każdej rolki to jeden z powodów tak dobrych wyników. Jeśli jakiekolwiek parametry są nieprawidłowe, materiał jest odsyłany do producenta. To tylko jeden z rygorystycznych standardów, który zapewnia coroczną, idealnie powtarzalną produkcję blanków. Sekret produkowania blanków z tak niskim wskaźnikiem zwrotów gwarancyjnych to szczegółowa kontrola nie tylko surowca, ale wszystkich procesów począwszy od temperatury otoczenia, poprzez nawijanie, napięcie taśmy czy cykl suszenia. 100% blanków jest testowanych na różnych etapach produkcji. Każdy blank jest wykonywany indywidualnie, 2 częściowe złącza indywidualnie pasowane. Każdy blank ma indywidualny numer umieszczony na blanku i naklejce. Jest stresujące dla klienta, kiedy blank nie spełnia wymagań z powodu defektów produkcyjnych. NFC dokłada wszelkich starań, aby wyeliminować wszelkie wady podczas produkcji blanków od początku procesu produkcji do jej zakończenia.

Podsumowanie

Jest mi niezwykle miło, że Fishing Center może ponownie zaoferować blanki produkowane przez tego legendarnego wytwórcę. Z pewnością wielu wędkarzy, zwłaszcza starszych pamięta, że do 2001 roku FC była wyłącznym, generalnym dystrybutorem blanków GLoomis w Polsce. Dystrybucję przerwała sprzedaż firmy GLoomis do firmy Shimano. Teraz z ogromną satysfakcją będziemy kontynuować sprzedaż na polskim rynku tych niewątpliwie znakomitych blanków pod marką NFC. Pierwsza dostawa kilkudziesięciu modeli jest już dostępna w pracowni. Pozostałe blanki z oferty będą napływać sukcesywnie w okresach co 5-6 tygodni, stosownie do przewidzianej produkcji. Spodziewamy się, że zapełnimy magazyn i zapewnimy ciągłą sprzedaż w czasie 3-4 miesięcy.

Z wędkarskim pozdrowieniem
Ireneusz Matuszewski

Przy redagowaniu artykułu zostały wykorzystane materiały katalogowe oraz materiały i informacje własne.

« Powrót

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies (tak zwane ciasteczka). Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz do celów statystycznych i analizy ruchu. Jeśli wyrażasz zgodę na ich używanie, będą zapisywane w pamięci przeglądarki (w jej ustawieniach możesz zmienić preferencje dotyczące cookies). więcej »

Akceptuję, ukryj ten komunikat